Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

מס ריבוי דירות – מידע חשוב למחזיקי הדירות

24.10.19

מס ריבוי דירות – מס דירה שלישית

בעלי הדירות להשקעה – לפי החלטת הממשלה, החל משנת 2017 יוטל מס על מחזיקי הדירה השלישית. מה הוא המס המדובר? מי חייב בתשלום ואילו הטבות קיימות? האם זה באמת הדבר שיציל את מצוקת הדיור?

מס ריבוי דירות – מצוקת הדיור בישראל הובילה את ממשלת ישראל בשנת 2016 יחד עם שר האוצר משה כחלון, לחקיקה בנושא הדירה השלישית. המטרה היא למנוע מאותם עשרות אלפי בעלי דירה שלישית, להמשיך ולהחזיק בנכס שלהם לצורך השקעה על ההשקעות בימי קורונה לחצו על מה כדאי לדעת על השקעה בימי קורונה. יינתנו הטבות למוכרי הדירה השלישית. רבים אגב, אומרים כי דווקא החוק הזה יעמיק את הפערים בין בעלי הדירות לשוכרים – בעוד שבעל הדירה לא ירצה להיפטר מהנכס – מחיר המס יגולם במחיר השכירות שעשוי לעלות.

מי חייב במס ריבוי דירות?

ההגדרה הרשמית מגדירה את החייב במס על יחיד שהוא בעלים של מספר דירות מגורים בישראל ושיעור הבעלות שלו בהן הוא 249% ומעלה . כלומר בן אדם המחזיק בבעלות מלאה על 2 דירות ועוד 49% ויותר מבעלות על דירה נוספת – חייב במס. ההתייחסות לדירת מגורים מדברת על דירה בישראל שבנייתה הושלמה ומשמשת או מיועדת למגורים. לדוגמה, אם מחזיק אדם בבעלות מלאה על 2 דירות חדשות בחדרה ועוד 49% לפחות בעלות על דירה באותה העיר או בעיר אחרת, יהיה חייב בתשלום ההיטל.

כיצד נעשה חישוב המס?

למעשה, בעל הדירות חייב בתשלום המס על כל דירת מגורים הנמצאת בבעלותו, למעט 2 דירות לפי בחירתו. שווי המס לתשלום הוא 1% מערך הדירה. אתר רשות המסים פרסם מחשבון לחישוב ערך הדירה לפי שווי מקורב למטר רבוע בהתייחס למגורים בכל אזור. המס הוא שנתי, כך לדוגמה, דירה אשר שוויה המוערך הוא מיליון ₪, תידרש במס שנתי בעלות של 10,000 שקלים. חשוב לציין כי קיימת הגבלה לגבי סכום המס השנתי לגבי כל דירה המחויבת בתשלום שלא יעלה על 18,000 ₪ בשנה.

החישוב במחשבון שבאתר רשות המסים מתבסס על שטח הדירה – שווי מקורב למ”ר למגורים בכל אזור. שטח הדירה נקבע על פי או השטח המצוין בחיוב הארנונה של השנה הקודמת לשנת המס או לחילופין השטח המופיע באישור הזכויות / היתר הבניה וזאת לפי בחירתו של בעל הנכס. לרוב אגב, לא נמצאים הבדלים משמעותיים בין הרשומים לעיל.

קיימים גם פטורים והקלות בתשלום המס

חוק המס על ריבוי דירות מוסיף סייגים שונים לגבי החייבים בתשלום. ישנם כאלו הזכאים לפטור מלא וחלק מן החייבים זכאים לקבלת הקלות מסוימות:

פטור – במידה ועל החייב בתשלום המס,  שווי  הכולל המיוחס לדירות בבעלותו אינו עולה על 1,150,000 ₪ (למעט הדירה היקרה ביותר שבבעלותו) – יהיה פטור לחלוטין מן המס.

הקלות בתשלום המס – במידה ולחייב בתשלום מס דירות בשווי כולל מיוחס שאינו עולה על 1,400,000 ₪ (למעט הדירה היקרה ביותר שבבעלותו) – המס יהיה חלקי ויחושב רק על ההפרש שבין 1,150,000 לשווי הכולל. לדוגמא, אם השווי הכולל של הדירות עומד על 1,350,000 ₪, המס יהיה על 1% מתוך אותם 200,000 הפרש – היינו 2,000 ₪ בשנה.

האם קיימות דירות שלא ייחשבו לצורך חיוב במס?

קיימים בחוק הגדרות אילו דירות אינן נחשבות כחייבות בתשלום מס עליהן כריבוי דירות:

פיצול דירה אחת כחוק – דירה המפוצלת כחוק, נחשבת לדירת מגורים אחת – על אף ריבוי השוכרים.

מספר דירות מגורים שחוברו לדירה אחת – נחשבות כדירה אחת.

קבלת דירה בירושה –  במידה והדירה לא הושכרה במהלך השנה הראשונה לאחר פטירת המוריש – המס לא יחושב באותה השנה.

מקרים נוספים ופחות שכיחים – בחינת כל מקרה לגופו ולעתים לאחר הכרעת בית משפט.

מתכוונים למכור עד חודש אוקטובר / 2017? מגיעות לכם הטבות

במידה והמטרה היא למכור את הנכס עד לתאריך 1-10-2017 מגיעות מספר הטבות. חשוב להדגיש כי לשם קבלת ההטבות יש לעמוד במספר תנאים כדלקמן:

  • החייב במס לא רכש דירת מגורים מיום 16.12.16 ועד 31.12.20
  • המכירה צריכה להיות מה- 1.1.17 ועד ה – 1.10.17 (לגבי ההטבה הראשונה ניתן עד 30.12.17).
  • המכירה לא נעשתה ללא תמורה ולא לקרוב משפחה.
  • הרוכש הינו חסר דיור או בעלים של דירה יחידה שהצהיר כי הוא משפר דיור ומתחייב למכור את הדירה הישנה בתוך 18 חודשים מיום הקנייה. .

מה הם ההטבות המוצעות לחייבים בתשלום המס ועומדים בתנאים הנ”ל?

  • ניתן יהיה להפקיד את הכספים שיתקבלו מהמכירה (עד לסכום של 2.5 מיליון ₪) בקופת גמל הפטורה ממס רווחי הון – גם במקרה של משיכה הונית וגם במקרה של משיכה קבוצתית.
  • יהיה פטור מלא מחלק יחסי מס ריבוי דירות – זאת על דירה בבעלות החייב שתיבחר על ידו, לאותה התקופה שהיה בעליה של הדירה הנגרעת.
  • במידה ושווי הדירות להשקעה עולה על 1,150,000 ₪, למוכר יינתן מענק בגובה מס השבח או 85,000 ₪ (הנמוך מבין השניים) – המענק יינתן בלא יותר משלוש דירות.
  • במידה ושווי הדירות להשקעה נמוך מסכום של 1,150,000 ועל אף הפטור לו הוא זכאי מחליט למכור דירה אחת, יקבל מענק חלקי בגובה של 15,000 ₪ או 50% ממס השבח – לפי הנמוך מן השניים.

בכל מקרה של שאלה נוספת, אנו בצוות רימקס מקצוענים המתמחים בתיווך בחדרה, פרדס חנה כרכור וחריש, נשמח לעמוד לרשותכם.

המאמר נכתב בשיתוף מלא עם סיגל אלפסי – בן ישעיה, משרד עורכי דין

רוצים לדבר עם נציג שלנו?

רוצים שנציג/ה שלנו
יחזור אליכם?
לחצו כאן!

רוצים לדבר עם נציג שלנו?
תפריט נגישות
LM web solution
Call Now Button